سفارت ایران در برلین

سفارت ایران در برلین

گالری تصاویر
سفیر وزرای خارجه ایران و آلمانوزرای خارجه ایران و آلمانوزرای خارجه ایران و آلمانوزرای خارجه ایران و آلمان
پیوندهای مهم

دفتر مقام معظم رهبری
ریاست جمهوری اسلامی ایران
وزارت امور خارجه
کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در فرانکفورت
کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در هامبورگ
کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در مونیخ
رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در برلین
اکانت توییتر سفارت جمهوری اسلامی ایران در برلین
منشور حقوق شهروندی- سفارت ایران برلین
آدرس سفارت ایران در برلین
پيشينه روابط فرهنگى

 

روابط فرهنگی ایران و آلمان

 

پیشینه روابط فرهنگی ایران و آلمان به سفر‌های سیاحان و پژوهشگران متقدم ایرانی و آلمانی و ترسیم دو کشور در سفرنامه‌ها وخاطرات بازمی‌گردد که زمینه‌های شناخت متقابل میان اندیشمندان و نخبگان دو کشور را ایجاد نمود.

فیلسوفان و ادیبان آلمانی از مقام بالایی در میان ایرانیان برخوردارند. قدمت و غنای فرهنگی ایران نیز برای فرهیختگان آلمانی جذاب و الهام بخش بوده است. حجم مطالعات و کتب منتشر شده توسط اندیشمندان و شرق‌شناسان آلمانی درباره ایران و معارف اسلامی از گستره فراوانی برخوردار است. گوته در سال ١٨١٩ با تأثیر پذیری از اشعار حافظ، دیوان غربی-شرقی خود را به وی تقدیم کرد، اثری که تا به امروز به ‌عنوان مرجعی در خصوص تفاهم و درک شرق و غرب از یکدیگر مورد استناد قرار می‌گیرد.

به‌عنوان نمونه‌ای از سابقه فعالیت‌های فرهنگی ایران در آلمان می‌توان از آکادمی علمی اسلامی کلن نام برد که در سال ١٩٧٦ با همت پروفسور فلاطوریبنا نهاده شد. هدف این فرهنگستان، فراهم آوردن زمینه گفتگوی میان ادیان به ویژه مسیحیت، یهودیت و اسلام و رفع سوء‌تفاهم‌ها و پیش‌داوری‌های نادرست در این زمینه و نیز هموار کردن راه فهم متقابل هر یک از این فرهنگ‌ها از یکدیگر بود.

فهم مشترکی که با تیکه بر پشتوانه تاریخی فوق وجود دارد، زمینه‌های متعددی برای گسترش ارتباط میان دو ملت ایجاد کرده است. سینما و تئاتر، موسیقی، هنرهای تجسمی، آموزش عالی، موزه‌ها و ورزش به عنوان حوزه‌های عمده همکاری فرهنگی و اجتماعی مطرح هستند. برگزاری رویدادهای متعدد همچون هفته فرهنگی، جشن نوروز مشترک با حضور ده سفارتخانه و نیز بزرگداشت حافظ و گوته به همت ایرانیان فعال و علاقه‌مند در معرفی فرهنگ ایران به آلمان مؤثر بوده‌اند. مراکز ایران شناسی و کرسی‌های زبان فارسی نیز در این زمینه نقش مهمی داشته‌اند. در عرصه اجتماعی، اقامت و همزیستی ده‌ها هزار ایرانی و حضور چند هزار دانشجو و استاد ایرانی در آلمان نیز در ارتباط و شناخت متقابل دو ملت تأثیرگذار بوده است. 

جمهوری اسلامی ایران با بهره‌‌گیری از فعالیت‌های رایزنی فرهنگی و همکاری با مراکز فرهنگی و اسلامی در برلین و سایر شهرهای آلمان و همچنین ارتباط با انجمن‌ها و سازمان‌های فرهنگی، اجتماعی و مذهبی آلمان تلاش نموده است در جهت تقویت هرچه بیشتر ارتباطات فرهنگی دو کشور گام بردارد.

 

اداره کل ارزیابی و نظارت

سامانه تاک - سفارت ایران در برلین
سامانه تاک - تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
امور کنسولی - سفارت ایران در برلین
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است

کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهورﯼ اسلامی‌ ايران